STADION ATALANTY - GEWISS STADIUM

19
28

ROK
POWSTANIA

24
950

Pojemność
Stadionu

3,5

mln Lirów
za budowę

35k

m2
powierzchni

Historia Stadionu Atalanty

Początkowo w 1909 roku do swoich treningów zespół wykorzystywał teren przy Piazza d’Armi w pobliżu dworca kolejowego, a następnie przeniósł się do Campo di Marte. 24 maja 1914 roku meczem z Interem Mediolan zainaugurowano nowy stadion przy via Maglio del Lotto. Spotkanie obejrzało około 800 widzów. Na początku 1919 roku ze względu na problemy ekonomiczne wywołane I wojną światową klub zmuszony był sprzedać boisko znajdujące się przy via Maglio del Lotto. Z pomocą przyszła przedsiębiorczyni Betty Ambiveri, która odsprzedała klubowi boisko Clementina – nieco starsze miejsce, gdzie odbywały się m.in. wyścigi kolarskie. Nowe miejsce zostało nazwane Stadion Atalanta i w pierwszym meczu przeciwko La Dominante z Genoi gościło 14 tysięcy widzów.

Rozkład trybun

Obecny stadion Atalanty został wybudowany w 1928 roku przy alei Juliusza Cezara. Został nazwany imieniem Mario Brumana – faszystowskiego żołnierza, co było dość częstą praktyką w faszystowskich Włoszech swego czasu. Stadion kosztował 3,5 mln lirów, wokół boiska znajdowała się bieżnia lekkoatletyczna, ale obiekt nie posiadał trybun za bramkami. Początkowo stadion mógł pomieścić 12 tysięcy kibiców. Po zakończeniu II wojny światowej zrezygnowano z nazwy kojarzącej się z faszyzmem i stadion przemianowano po prostu na Stadion Miejski (Il Comunale). Stopniowo dobudowywano również trybuny za bramkami, najpierw trybunę południową (Curva Sud) w latach 50. oraz trybunę północną (Curva Nord) w latach 60. W 1984 roku usunięto bieżnię lekkoatletyczną, aby zwiększyć pojemność obiektu. W 1990 roku zmodernizowano trybunę Juliusza Cezara (obecnie trybuna Ubi Bianca), a 4 lata później nazwę stadionu zmieniono na Stadio Atleti Azzurri d’Italia.

Pisani, Morosini i firma Gewiss

W 1997 roku trybuna północna została nazwana imieniem Federico Pisani’ego, 22-letniego napastnika, który zginął w wypadku samochodowym. Z kolei w 2012 roku trybuna południowa została nazwana imieniem Piermario Morosini’ego, wychowanka Atalanty, który zmarł podczas meczu Serie B Livorno z Pescarą. 10 maja 2017 roku klub ogłosił odkupienie stadionu od władz miasta za 8,6 mln euro. 1 lipca 2019 roku stadion został przemianowany na Gewiss Stadium, dzięki umowie sponsorskiej podpisanej z firmą Gewiss.

Nowe miejsce biznesowe

Obecnie stadion jest w trakcie remontu. Prezydent Antonio Percassi ma jasną wizję ewolucji systemu piłkarskiego na poziomie europejskim. Posiadanie stadionu na własność oznacza, że staje się on „domem” zespołu i kibiców. Stadion staje się otwartym miejscem rozrywki, która obejmuje nie tylko udział w imprezie sportowej, ale także zakupy, posiłek czy odpoczynek w gronie przyjaciół i rodziny. Nowy stadion będzie nowoczesnym, międzynarodowym obiektem i miejscem spotkań.Remont zapewni na parterze 17 lokali handlowych, spożywczych i niespożywczych, o powierzchni od 60m2 do 400m2 i widokiem na główną drogę. Obiekt zostanie całkowicie zadaszony, trybuny główne pozostaną dotychczasowymi, uważanymi za zabytek historyczny, a trybuny za bramkami będą budowane od podstaw. Całkowita pojemność wyniesie 24 tysiące miejsc. Pod trybuną południową powstanie parking podziemny na około 275 miejsc parkingowych, który pozostanie pod zarządem miasta Bergamo. Nowy stadion będzie spełniał wszystkie przepisy, aby móc rozgrywać europejskie puchary i mecze międzynarodowe.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony atalanta.it
Źródła:
www.atalanta.it/stadio/
www.bergamodascoprire.it/tag/clementina/
www.calcioatalanta.it/2019/10/17/112-anni-di-atalanta-lo-stadio-di-bergamo/
sponsorship.sportbusiness.com/news/gewiss-takes-naming-rights-to-atalanta-stadium/
www.reuters.com/article/soccer-italy-att-stadium/soccer-serie-a-side-atalanta-agree-deal-to-buy-stadium-idUKL4N1IC4U9
www.goal.com/it/notizie/federico-pisani-atalanta-scomparso-22-anni-incidente/m1xjgy3zlf0r10h9eweb1opmd
www.ecodibergamo.it/stories/bergamo-citta/latalanta-compra-lo-stadio-di-bergamodagli-anni-20-al-futuro-foto-e-video_1236049_11/