KIBICE | TIFOSI

Zdjęcie: www.ultrasinside.it

Historia Ultrasów

Pierwsza zorganizowana grupa kibiców Atalanty – Atalanta Commandos – powstała w 1972 roku, była apolityczna, ale wnosiła nowy sposób dopingu typowy dla ultrasów. Zasiadała najpierw na Curva Sud, a potem przeniosła się na Curva Nord. Rok później powstała grupa Pantery. Mimo rozczarowujących wyników zespołu, doping nabierał coraz większego rozmachu, a na stadion napływały rzesze młodych ludzi.
W latach 1974-1976 tworzą się nowe zorganizowane grupy, takie jak Ultras, Fossa Neroazzurra, Sbandati, a przede wszystkim Brigate Neroazzurre (w 1976 roku), która powstaje z odłamu Commandos. Brigate Neroazzurre szybko przejmują kontrolę nad dopingiem na trybunie, co przyczynia się do ostatecznego rozpadu Commandos w 1982 roku. Ze względu na różnice poglądów, w 1983 roku część członków Brigate odłączyła się od grupy i założyła nową– Wild Kaos. Tym samym zaczął się pewnego rodzaju duopol wiążący się z upolitycznieniem grup ultrasów oraz narastającym napięciem między nimi. Wild Kaos skłaniało się ku poglądom prawicowym, a Brigate Neroazzurre lewicowym.

Grupy kibicowskie Atalanty

Historycznie grupy kibicowskie skłaniały się ku poglądom lewicowym, za wyjątkiem Wild Kaos. Obecnie ultrasi Atalanty są apolityczni. Główną i najważniejszą grupą była do niedawna Ultras Curva Nord Bergamo 1907, która po 23 latach działania została rozwiązana we wrześniu 2021. Oprócz tego ugrupowania istnieje także wiele innych, m.in.: Brigata Carlessi, Vecchia Guardia, czy Forever Atalanta.

Zdjęcie: www.ultrasinside.it

Zdjęcie: ultras-tifo.net

Zgody i kosy Atalanty Bergamo

Kibice Atalanty mają niewiele zgód. Z fanami Ternany we Włoszech i Niemcami z Eintrachtu Frankfurt w Europie. Oprócz tego dobre relacje łączą ich również z fanami L’Aquila – klubu rugby, Cosenza, Cavese oraz Tirol Innsbruck.
Niemal odwiecznym rywalem Atalanty jest klub Brescia Calcio. Oprócz tego fani Nerroazzurich mają wiele innych kos m.in. z kibicami Torino, Romy, Napoli, Juventusu, Interu, Milanu.

Rywalizacja z Brescia Calcio

Bergamo i Brescia to dwa miasta przemysłowe położone w najbogatszym regionie Włoch – Lombardii. Długowieczna rywalizacja pomiędzy nimi to idealny przykład campanilismo, czyli silnego przywiązania do danego miasta, jego zwyczajów i tradycji, które może prowadzić do chęci rywalizacji z innymi miejscowościami. Do legendy przeszły już wydarzenia z meczu z września 2001. Do przerwy Brescia przegrywała 3:1, dodatkowo jej trener - Carlo Mazzone - miał uprzykrzane spotkanie przez ultrasów Atalanty, którzy nie szczędzili mu obraźliwych przyśpiewek. Atmosfera była więc gorąca. W 75 minucie Roberto Baggio strzelił na 3:2, wtedy trener Bresci miał krzyknąć do kibiców, że jeżeli wyrównają, pobiegnie do trybuny, gdzie zasiadają ultrasi Atalanty. W 92 minucie Brescia wyrównuje po kolejne bramce Baggio, a 64-letni Mazzone przebiega niemal 70 metrów do trybuny ultrasów Nerroazzurich i wykonuje specyficzny gest ręką, czym jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę. Nienawiść między fanami obu drużyn rośnie, a mecz kończy się remisem 3-3. W kolejnych dniach Bergamo jest zaklejone plakatami z przekreślonym wizerunkiem Mazzone i napisem „Nie mogę wjeżdżać do Bergamo”.

Zdjęcie: ultras-tifo.net

Docinki między kibicami nie kończą się na słownych potyczkach. Podczas jednego z meczów fanatycy Atalanty rzucili na boisko świnię ubraną w koszulkę Bresci. Motyw ten pojawia się również na szalikach i muralach, kibice Bresci nazywani są suni, co w dialekcie Bergamasco oznacza świnie.
Inny incydent miał miejsce podczas organizowanego przez kibiców Atalanty festiwalu - La Festa della Dea. W trakcie zazwyczaj celebrują historię i tradycję klubu, ale też bawią się przy muzyce i lokalnych potrawach. W 2013 roku postanowili wynająć amerykański czołg z okresu II wojny światowej, po czym przejechali nim po dwóch samochodach – jednym w barwach AS Romy i drugim w barwach Bresci. Derby pomiędzy Atalantą i Brescią są być może mniej medialne, niż chociażby te pomiędzy A.C. Milanem i Interem, jednak kibice zdecydowanie przyczyniają się do podgrzewania atmosfery.
Źródła:
https://www.ultrasinside.it
https://metropolitanmagazine.it/brigate-neroazzurre-politica-unione-atalanta/
https://atalanta.ysport.eu/ultras-curva-nord-atalanta-si-sono-sciolti-ultimo-comunicato-dei-supporters-1907/
www.corriere.it/cronache/13_luglio_18/atalanta-carro-armato-ultra-prestato-collezionista