Oceny po Atalanta – Fiorentina

Artemio Franchi pozwoliło Atalancie na wyjazd z jednym punktem, który był kolejną niewykorzystaną okazją do zapewnienia sobie pozycji w pucharach za rok.

Gasperini po meczu nie wspomina jednak niewykorzystanych okazji, a konkluduje: „Punkt przybliża nas do tych z przodu, ale pozostawia bez zmian przewagę nad tymi z tyłu, musimy być zadowoleni”.

Niespodzianką był wybór Sportiello między słupkami: „Widziałem dobrze, Musso potrzebował spokoju, ponieważ przechodził wahania formy, a Marco zasłużył na tę szansę i wykorzystał ją bardzo dobrze”.

Nastroje w Bergamo

W lokalnej prasie wbrew pozorom nie pojawiały się mocno krytyczne słowa po tym meczu. Wszyscy mieli świadomość w jakiej formie są aktualnie takie kluby jak Lazio i Viola. Atalanta, owszem, powinna celować w Ligę Mistrzów, natomiast należy pamiętać, że wyniki poniżej tego progu nie mogą być wyłącznie rozczarowaniem. Różnice pomiędzy topowymi zespołami, a La Deą nadal są spore, chociaż na przestrzeni ostatnich lat i tak zaskakująco się zmniejszyły.

Wielu dziennikarzy wskazuje, że kibice powinni wręcz cieszyć się po wyrwaniu tego punktu, który może być kluczowy w kontekście Ligi Europy i został zdobyty z jednym z najtrudniejszych przeciwników w tym czasie.

Oceny CalcioAtalanta

Sportiello 7 – Wybór Gasperiniego, który wolał go od Musso, był w pełni uzasadniony. Jego uratowanie w końcówce jest warte cennego punktu.

Toloi 5,5 – Ma tendencję do łamania linii, gra nieco elektrycznie, powoduje karnego po dziwnym zagraniu ręką.

Djimsiti 6 – Cabral jest podstępnym przeciwnikiem i zmusza go do niespokojnej gry, w której mimo wszystko trzyma się dzielnie.

Scalvini 5,5 – Próbuje kilku wrzutek bez większego rezultatu. Wspomagany przez Zappacostę podejmuje mało ryzyka, ale bez wątpienia pokazywał lepsze występy.

Palomino (76′) 6 – Wprowadza fizyczność i chęć walki.

Maehle 6,5 – Wyciąga znikąd bramkę, która mogła mieć nieobliczalną wagę dla kontynuacji sezonu Nerazzurri pod wieloma względami.

De Roon 6 – Zatyka kilka dziur, zwłaszcza w końcówce.

Ederson 6,5 – Kolejny znakomity występ, jest na fali wznoszącej w obu ostatnich spotkaniach, a jego odzyskiwanie piłki jest często kluczowe, ale także techniczna umiejętność wychodzenia zza pleców w skomplikowanych sytuacjach. Box-to-box.

Zappacosta 6 – W ataku ma typowy problem z tym, że zawsze traci czas gry będąc na słabej nodze, często spowalniając manewr. Defensywnie bardzo dobrze hamuje Ikoné, walczy bardziej z Nico Gonzalezem.

Koopmeiners 6,5 – Daleki od swojej najlepszej formy, przez większość pierwszej połowy nie daje celnych podań. Dużo lepiej po 45 minutach.

Zapata 5 – Dobrze odnajduje się w grze tyłem do bramki, wciąż za dużo walczy z przodu. Stawia na zwykłą walkę, ale to już nie wystarcza.

Boga (84′) sv

Højlund 5 – Dobre inicjatywy w pierwszej połowie, mało wykorzystywane przez kolegów z drużyny. Potem znika, pozostawiony za bardzo sam sobie.

Muriel (70′) 5 – Niewielki wpływ na grę. Na pewno nie na pierwszy skład.

Gasperini 6 – Błyskotliwość to z pewnością inna sprawa, ale przy tak okrojonym do kości składzie nie jest to łatwe. Procentuje wybór Sportiello nad Musso.

Fiorentina: Terracciano 6; Dodò 6,5, Milenkovic 6, Martinez Quarta 6,5, Terzic 5,5, Biraghi 6; Castrovilli 5,5 , Mandragora 6; Ikoné 5, 63′ Sottil 6, Barak 5, Bonaventura 6,5, Gonzalez 7; Cabral 7. Italiano 6,5.

Oceny TuttoAtalanta

SPORTIELLO – Remis Atalanty we Florencji to po części zasługa bramkarza w koszulce 57. Zniwelował zagrożenia Violi w pierwszej połowie, okazując się bezradnym jedynie przy karnym. Ratunek w końcówce i nota 7.5

TOLOI – Braki w pierwszej połowie i karny przyznany Violi za niezdarną główkę, która trafiła w piłkę ręką. Występ kapitana Nerazzurri jest splamiony tym epizodem; doprowadził do tego, że strzał Biraghiego trafił w słupek. Jednak występ jest do zapomnienia, 5

DJIMSITI – Pozwala Cabralowi znaleźć się w jednej sytuacji, a ich numer 9 prawie znajduje drogę do bramki z woleja. Później się poprawia i daje niewiele miejsca przeciwnikom, 6

SCALVINI – Niepokojony przez Nico Gonzaleza, stara się go wyprzedzać, ale momentami jego interwencje są nie na czas. Wykonuje kilka prostych podań i musi odzyskać trochę pewności siebie, 5

Od 77′ PALOMINO – W końcowych minutach również zaznacza swoją obecność idąc do przodu, podając doskonałą piłkę niewykorzystaną przez napastników, 6

ZAPPACOSTA – Niefortunne odbicie i posyła Baraka przed bramkę, ale potem odzyskuje siły i działa jak automat: odpiera liczne ataki i stara się zyskać przewagę, 6

DE ROON – Gra pełna poświęcenia i doświadczenia. Viola atakuje ze wszystkich stron, ale udaje mu się wyczyścić kilka krytycznych sytuacji, 6

EDERSON – Mimo zmagań w środku pola, wnosi fizyczność i jakość. Kradnie piłkę, która prowadzi do bramki Maehle; prawdziwe perpetuum mobile, jeden z najlepszych na boisku dla Nerazzurri, 6.5

MAEHLE – Nie ma zbyt wiele miejsca na prawej flance, ale kiedy atakuje, robi różnicę. Zmienia się w środkowego pomocnika, zgodnie z życzeniem Gasperiniego, i zdobywa futsalową bramkę, 7

KOOPMEINERS – Po ponad miesiącu nieobecności jest zauważalny w najbardziej podstawowych akcjach. Odblokowuje się w miarę upływu minut i w finale odkupuje mało widowiskowy występ, 6

HOJLUND – Schodzi po kilku akcjach na lewej flance. Otrzymuje niewiele piłek i nie potrafi znaleźć odpowiedniej pozycji, by sprawić kłopot obronie Violi, 5

Od 70′ MURIEL – Rozczarowanie. Niewiele nadających się do gry piłek i nie potrafi opanować piłki dającej szansę na 2-1 w końcowych minutach, 5

ZAPATA – Nie jest to genialny moment. Walczy i próbuje tworzyć szanse, ale brakuje mu zgrania z najlepszych dni. Brakuje również siły fizycznej, 5,5.

Od 84′ BOGA – Mimo niewielu okazji, pokazuje w finale, że w kontratakach może być groźny dla każdej obrony. Wstyd nie widzieć go wcześniej, 6

GASPERINI – Czy remis to stracona szansa czy cenny punkt? Jego Atalanta walczy, cierpi i kilkakrotnie zbliża się do porażki. Udaje mu się jednak zdobyć punkt, który może podnieść morale w perspektywie wyzwania przeciwko Romie. Aby wrócić do Europy, trzeba jednak znaleźć kolejne bodźce, 6

Wywiad Gasperiniego po meczu z Violą

„Zawsze gratuluję Italiano, nawet gdy był w Spezii. Niewykorzystana szansa w końcówce? Futbol składa się czasem z centymetrów, szansa była bardzo korzystna, pod koniec meczu wygląda to na dobre podanie, Lucho nie trafił tam o włos, prawdopodobnie w tym momencie wygralibyśmy mecz”.

„Gdybyśmy wygrali to zwiększyłoby to nasze szanse. Zagraliśmy dobry mecz przeciwko bardzo dobrej drużynie, porażka z Bologną też była ciężka. Oczywiście występ daje nam morale, jesteśmy tam i jesteśmy w stanie grać do końca. Jesteśmy w tej pozycji od 30 kolejek, spróbujmy pozostać tam w kolejnych ośmiu”.

Czy jest nutka żalu za niektóre wpadki?
’Niestety to są mistrzostwa, nie chodzi tylko o nas. Torino, Udinese, Bologna, Sassuolo, odbierają punkty im wszystkim, poza Napoli odebrali punkty wszystkim. Niewątpliwie wartość mistrzostwa uległa zmianie. Tak naprawdę nie wiemy, w którym przedziale możemy pozostać, ale nie mówię tego, by się bronić”.

„Oczekiwania wobec Atalanty były bardzo wysokie, wydaje się, że jeśli nie dostaniesz się do Europy, to zawalasz sezon, ale nie sądzę, że tak jest. Mieliśmy pewne trudności w występach, kilka kontuzji, ale mieliśmy eksplozję Lookmana, Scalviniego, Hojlunda. Byłbym szczęśliwy, gdyby chłopakom udało się dotrzeć do Europy.”